Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum YTP Ski Jumping Manager (TM) Sezon 36 (2042/2043) Strona Główna

Forum YTP Ski Jumping Manager (TM) Sezon 36 (2042/2043) Strona Główna » Sprawy Organizacyjne / Dziennik prawny A [Kodeksy] » Kodeks Karny SJM (Ordynacja Karna SJM) z dn. 11.11.2016 r.
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Kodeks Karny SJM (Ordynacja Karna SJM) z dn. 11.11.2016 r.
PostWysłany: Pią 16:42, 11 Lis 2016
Yoyogi
Pontifex Maximus SJM
Pontifex Maximus SJM

 
Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 12351
Przeczytał: 91 tematów

Pomógł: 93 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Niagara Falls, Ontario
Płeć: Waćpanicz


Kodeks Karny SJM (Ordynacja Karna SJM) z dn. 11.11.2016 r.

Oznaczenie: "(Ordynacja Karna SJM)" wprowadzono 17.07.2021 r.

Część I - Zasady odpowiedzialności karnej

Art. 1. § 1 - Niniejszy kodeks określa zasady odpowiedzialności karnej na obszarze niniejszej gry, przewidziane za nie kary i środki karne, zasady ich wykonywania oraz zasady procesowe, zmierzające do urzeczywistnienia praw i obowiązków wynikających z niniejszej ustawy.
§ 2- Czyny zabronione, których realizacja znamion przez sprawcę warunkuje powstanie odpowiedzialności karnej, zamieszczone są wyłącznie w ustawie Kodeks Karny SJM z dn. 18.07.2021 r. Dyrektywy ustawy, Kodeks Karny SJM (Ordynacja Karna SJM) z dn. 11.11.2016 r., stosuje się odpowiednio do uzupełnienia treści wskazanej ustawy z dn. 18.07.2021 r.

Art. 2. - Odpowiedzialności karnej podlega jedynie osoba korzystająca z obszaru działalności YTP Ski Jumping Manager, która popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia oraz realizuje jednocześnie w tym czasie pozostałe warunki dla stwierdzenia przestępstwa.

Art. 3. § 1 - Nie stanowi czynu zabronionego czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.
§ 2 - Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu bierze się pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia.
§ 3 - Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego.

Art. 4. - Przestępstwo popełnia ten, kto jednocześnie: realizuje swym zachowaniem znamiona czynu zabronionego określonego w ustawie, jego zachowanie jest bezprawne, społecznie szkodliwe w stopniu większym niż minimalny oraz zawinione.

Art. 5. - Wina to wadliwość procesu decyzyjnego człowieka, polegająca na wolnym wyborze z katalogu możliwych zachowań zachowania sprzecznego z obowiązującą w danym społeczeństwie normą postępowania, jeżeli innego zachowania w konkretnej sytuacji nie można było od sprawcy czynu zabronionego wymagać.

Art. 6. - Ustawa karna obowiązuje wszędzie tam, gdzie gra rozciąga swoją jurysdykcję, a tymi miejscami są: forum gry, encyklopedia gry na serwisie Wikia.com, strona internetowa gry, czat gry, na którym przeprowadzane są tekstowe i multimedialne relacje live z zawodów, fanpage na serwisie Facebook, czat YTP SJM na serwisie Discord. Wymienione miejsca stanowią obszar gry.

Art. 7. - Ustawa dotyczy wszystkich osób przebywających na obszarze gry, niezależnie od tego, czy mają status gracza.

Art. 8. - Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

Art. 9. § 1 - Jeżeli według nowej ustawy czyn objęty wyrokiem nie jest już zabroniony pod groźbą kary, skazanie ulega zatarciu z mocy prawa.
§ 2 - Jeżeli według nowej ustawy za czyn objęty wyrokiem nie można orzec kary w wysokości kary orzeczonej, wymierzoną karę obniża się do wysokości najsurowszej kary możliwej do orzeczenia na podstawie nowej ustawy.

Art. 10. - Czyn zabroniony uważa się za popełniony w czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany.

Art. 11. § 1 - Czyn zabroniony może być popełniony umyślnie lub nieumyślnie.
§ 2 -Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi.
§ 3 - Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.
§ 4 - Jeżeli ustawa nie stanowi wprost o nieumyślności, to przyjmuje się, że czyn zabroniony może być popełniony wyłącznie umyślnie.
§ 5 - Nieumyślnie można popełnić tylko ten czyn zabroniony, gdzie ustawa o tym wskazuje wprost.

Wyłączenie i ograniczenie odpowiedzialności karnej
Art. 12. § 1 - Nie popełnia przestępstwa, kto działając w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na dobro chronione prawem.
§ 2 - Nie popełnia przestępstwa, kto działając w stanie wyższej konieczności poświęca dobro chronione prawem mniejszej lub równej wartości w celu odparcia bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrażającego dobru chronionemu prawem.
§ 3 - Nie popełnia przestępstwa, kto publicznie ogłasza prawdziwy zarzut przeciw organowi gry lub innej osobie.
§ 4 - Nie popełnia przestępstwa, komu nie można przypisać winy w czasie czynu.
§ 5 - Nie popełnia przestępstwa, którego czyn jest szkodliwy społecznie w stopniu mniejszym niż minimalny lub tej społecznej szkodliwości nie zawiera w ogóle.
§ 6 - Nie popełnia przestępstwa, kto działa w usprawiedliwionym błędzie co do faktu.
§ 7 - Nie popełnia przestępstwa, kto działa w usprawiedliwionym błędzie co do prawa.
§ 8 - Nie popełnia przestępstwa, kto swym zachowaniem nie dokonuje zamachu na dobro prawne.
§ 9 - Nie popełnia przestępstwa, kto działa w ramach swego uprawnienia lub obowiązku nałożonego przez prawo.
§ 10 - Przez działanie w rozumieniu niniejszej ustawy rozumie się nie tylko działanie, ale również zaniechanie.
§ 11 - W przypadku, gdy sprawca czynu zabronionego przekracza granice obrony koniecznej przez zastosowanie niewspółmiernego środka w stosunku do zagrożenia, przekracza granice stanu wyższej konieczności poprzez zastosowanie niewspółmiernego środka do zagrożenia lub poświęca dobro wartościowsze dla ochrony dobra mniej wartego, można odstąpić od wymierzenia kary, środka karnego.
§ 12 - W przypadku, gdy sprawca czynu zabronionego działa w nieusprawiedliwionym błędzie co do faktu lub co do prawa, można odstąpić od wymierzenia kary, środka karnego.
§ 13 - W przypadku, gdy wina sprawcy czynu zabronionego nie jest znaczna, można odstąpić od wymierzenia kary, środka karnego.
§ 14 - W przypadku, gdy szkodliwość społeczna czynu zabronionego popełnionego przez sprawcę nie jest znaczna, można odstąpić od wymierzenia kary, środka karnego.
§ 15 - Jeżeli Sąd Administratorski, w przypadkach określonych w § 11 - § 14 nie zdecyduje się na odstąpienie od wymierzenia kary, środka karnego, stosuje się dyrektywę wskazaną w art. 13 § 4.

Dyrektywy wymiaru kary i środków karnych
Art. 13. § 1 - Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa gry.
§ 2 - Wymierzając karę, sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, popełnienie przestępstwa wspólnie z inną osobą, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.
§ 3 - Środki karne ingerujące w sytuację reprezentacji są stosowane obowiązkowo wtedy, jeżeli reprezentacja na skutek działania przestępnego osiągnęła korzyść, zaś mogą być stosowane w formie uzupełniającej, jeżeli orzeczenie takiego środka może zapewnić odpowiednie oddziaływanie na sprawcę, jeżeli działanie innymi środkami karnymi, które nie ingerują w sytuację reprezentacji, nie będzie wystarczające. W każdym przypadku Sąd baczy, by środek karny nie doprowadził do deficytu budżetowego reprezentacji. Środek karny dotyczący reprezentacji, w miarę możliwości, powinien być proporcjonalny do popełnionego przestępstwa.
§ 4 - Sąd we wskazanych przypadkach, jeżeli nie decyduje się na odstąpienie, wymierza karę łagodniejszego rodzaju, a jeżeli nie jest to możliwe, to wymierza karę w najniższym możliwym wymiarze lub może, jeżeli to spełni cele postępowania, wymierzyć zamiast kary środek karny lub środki karne. Przepis stosuje się odpowiednio do środków karnych. Przepisu nie stosuje się w wypadkach określonych w art. 14.

Recydywa
Art. 14. § 1 - Sprawca, który umyślnie, więcej niż raz, przed wydaniem wyroku, popełnia ten sam czyn zabroniony ustawą karną, podlega obligatoryjnemu obostrzeniu kary według następującego schematu:

1 czyn - upomnienie -> 2 czyn i następne - jedno ostrzeżenie
1 czyn - jedno ostrzeżenie -> 2 czyn i następne - kilka ostrzeżeń
1 czyn - kilka ostrzeżeń -> 2 czyn i następne - ban okresowy

§ 2 - Jeżeli sprawca popełnia dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę, określoną w przepisie stanowiącym podstawę jej wymiaru dla każdego z tych przestępstw, którą to podstawą jest przepis przewidujący wyższą karę, oraz stosuje schemat określony w § 1, gdzie dopuszcza się, przy zastosowaniu tego schematu, przekroczenie ustawowych widełek kary dla określonej typizacji przestępstwa, będących podstawą wymiaru kary.

§ 3 - Jeżeli sprawca po prawomocnym wyroku popełnia przestępstwo, za które nastąpiło skazanie tym prawomocnym wyrokiem, stosuje się § 1.

Art. 15. - W sytuacjach zasługujących na szczególne uwzględnienie, biorąc pod uwagę charakter czynu zabronionego, okoliczności konkretnej sprawy, postawę sprawcy w trakcie czynu oraz postępowania karnego w tej sprawie, dotychczasowe zachowanie oraz prognozę zachowania na przyszłość, Sąd Administratorski może nadzwyczajnie złagodzić karę, zwłaszcza orzekając karę łagodniejszego rodzaju, stosuje się dyrektywę wskazaną w art. 13 § 4. Przepisu nie stosuje się w wypadkach określonych w art. 14.

Odpowiednie stosowanie polskiego kodeksu karnego
Art. 16. - Do spraw karnych na obszarze YTP Ski Jumping Manager stosuje się odpowiednio konstrukcje prawa karnego opisane w art. 13 - art. 24 ustawy Kodeks Karny z dn. 6 czerwca 1997 r.

Art. 17. - uchylony

Art. 18. - Sąd Administratorski przy wydawaniu wyroku może winnemu wymierzyć karę oraz środek karny, wyłącznie karę lub wyłącznie środek karny.

Art. 19. - Sąd Administratorski, w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa, może wymierzyć karę:
1) upomnienia (najniższy rodzaj kary),
2) jednego ostrzeżenia,
3) kilku ostrzeżeń,
4) bana okresowego,
5) bana permanentnego (najwyższy rodzaj kary).

Art. 20. § 1 - Sąd Administratorski, w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa, może wymierzyć środek karny lub kilka środków karnych:

§ 2 - Środki karne są następujące:
- pozbawienia statusu gracza,
- usunięcia ze stanowiska kierownika reprezentacji,
- utraty pełnionego stanowiska w strukturach gry,
- grzywny dla prowadzonej przez niego reprezentacji,
- ograniczeń wykorzystania środków finansowych reprezentacji,
- zakazu prowadzenia konkretnej reprezentacji przez wyznaczony okres czasu,
- zakazu prowadzenia jakiejkolwiek reprezentacji przez wyznaczony okres czasu,
- zakaz pełnienia stanowiska w strukturach gry,
- przepadek korzyści będącej skutkiem nielegalnego działania,
- odszkodowanie, zadośćuczynienie osobie pokrzywdzonej,
- naprawa, restytucja, prace społeczne na rzecz gry,
- pozbawienie praw publicznych.

§ 3 - Środek lub środki karne mogą być orzekane obok kary.
§ 4 - Przy wyborze środka lub środków karnych bierze się pod uwagę popełnione przestępstwo lub przestępstwa przez winnego, mając na względzie specyfikę danego środka karnego i to, co zamierza się osiągnąć wobec sprawcy poprzez zastosowanie danego środka karnego.

Upomnienie
Art. 21. - Kara upomnienia polega na publicznym upomnieniu sprawcy.

Ostrzeżenie
Art. 22. - Kara ostrzeżenia polega na nadaniu jednej lub większej liczby jednostek (maksymalnie do 4 za jedno przestępstwo) ostrzeżenia w profilu gracza.

Art. 23. - Ostrzeżenia wygasają z mocy prawa po okresie roku od nadania. Termin ten liczony jest od dnia wydania prawomocnego wyroku Sądu Administratorskiego nakładającego karę ostrzeżenia

Banicja przez ostrzeżenia
Art. 24. § 1 - Uzyskanie piątego ostrzeżenia skutkuje banicją przez ostrzeżenia.
§ 2 - Banicja przez ostrzeżenia trwa do momentu wygaśnięcia przynajmniej jednego ostrzeżenia, będącego składową banicji przez ostrzeżenia.

Ban okresowy
Art. 25. § 1 Kara bana okresowego polega na zbanowaniu konta użytkownika i uniemożliwienie mu dostępu do forum poprzez jego konto przez pewien okres czasu.
§ 2 - Ban okresowy może trwać od tygodnia do dwóch lat.

Ban permanentny
Art. 26. § 1 - Kara bana permanentnego polega na zbanowaniu konta użytkownika i uniemożliwienie mu dostępu do forum poprzez jego konto.
§ 2 - Ban permanentny może zostać zniesiony nie wcześniej niż po dwóch latach kalendarzowych od wydania prawomocnego wyroku, jeżeli osoba ukarana wyrazi skruchę i postanowienie poprawy. Okres, po którym kara jest znoszona, jeśli nie jest określony w wyroku, stanowi minimalną wartość domyślną ustaloną w niniejszym artykule.
§ 3 - Bana permanentnego nadaje się wyłącznie wtedy, jeżeli taką karę przewiduje za to przestępstwo przepis, oraz jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że jedynie taka kara może zapewnić bezpieczne funkcjonowanie gry.

Art. 26a. § 1 - W przypadku zaistnienia sytuacji określonych w art. 24, 25 oraz 26 Administrator może, po rozważeniu interesów gry, skazanego oraz pozostałych osób, zezwolić na korzystanie z forum oraz innych miejsc działalności gry, na określonych warunkach.
§ 2 - Zezwolenie wydaje się, jeżeli skazany wykazuje poszanowanie porządku prawnego oraz trwałą chęć poprawy (wymóg pozytywnej prognozy kryminologicznej).

Art. 26b. § 1 - Sąd Administratorski może orzec o pozbawieniu winnego statusu gracza na okres do 10 lat kalendarzowych.
§ 2 - Środek karny może być wymierzony wyłącznie wtedy, jeżeli z punktu widzenia stabilności gry i jej społeczeństwa dopuszczenie winnego do dalszej rozgrywki naraża w sposób istotny tę stabilność, w szczególności przez zachowanie winnego przy popełnieniu przestępstwa, w trakcie postępowania karnego i po nim oraz sposób zachowania przed popełnieniem przestępstwa. Sąd jest zobowiązany w odpowiedni do potrzeb prewencji oraz represji dobrać długość trwania środka karnego.

Usunięcie ze stanowiska przedstawiciela reprezentacji
Art. 27. - Sąd Administratorski może orzec o zakończeniu stosunku pracy między graczem a jego reprezentacją. Sąd dla skuteczności tego środka karnego orzec również o zakazie podejmowania pracy w tej reprezentacji przez okres jednego sezonu.

Utrata pełnionego stanowiska w strukturach gry
Art. 28. - Sąd Administratorski może orzec o utracie pełnionego stanowiska w strukturach gry, czyli o utracie stanowiska: Super Moderatora, Moderatora, Symulatora, Redaktora, Grafika oraz Pomocnika. Utrata pełnionego stanowiska może mieć charakter okresowy lub permanentny. Jeżeli jest okresowy, nie może przekraczać czasu dłuższego niż 5 sezonów.

Grzywna; sankcje finansowe
Art. 29. § 1 - Sąd Administratorski może orzec o wymierzeniu grzywny prowadzonej przez gracza reprezentacji. Grzywna może być orzeczona do aktualnej wysokości aktywów posiadanych przez daną reprezentację w chwili wydawania wyroku. Grzywna nie może przekraczać tej wysokości.
§ 2 - Sąd Administratorski może orzec wobec gracza ograniczenie w wykorzystywaniu środków finansowych reprezentacji prowadzonych przez niego. Przy tym ograniczeniu Sąd uwzględnia interes reprezentacji prowadzonych i baczy, by orzeczony środek karny nie doprowadził kadry do deficytu budżetowego.

Zakaz prowadzenia konkretnej reprezentacji przez wyznaczony okres czasu
Art. 30. - Sąd Administratorski może orzec zakaz prowadzenia konkretnej reprezentacji przez wyznaczony okres czasu. Środek karny dotyczy wyłącznie indywidualnie oznaczonej w wyroku reprezentacji. Orzeczenie tego zakazu powoduje automatyczne wygaszenie stosunku pracy z daną reprezentacją. Okres obowiązywania tego środka karnego nie może wynosić więcej niż 5 sezonów.

Zakaz prowadzenia jakiejkolwiek reprezentacji przez wyznaczony okres czasu
Art. 31. - Sąd Administratorski może orzec zakaz prowadzenia jakiejkolwiek reprezentacji przez wyznaczony okres czasu. Środek karny dotyczy wszystkich reprezentacji istniejących w grze lub mogących do niej dołączyć na podstawie obowiązującego prawa. Orzeczenie tego zakazu powoduje automatyczne wygaszenie stosunku pracy z każdą reprezentacją, zakaz pełnienia funkcji komisarza lub menedżera, ograniczenie liczby prowadzonych reprezentacji w danym sezonie. Okres obowiązywania tego środka karnego nie może wynosić więcej niż 5 sezonów.

Zakaz pełnienia stanowiska w strukturach gry
Art. 32. - Sąd Administratorski może orzec zakaz pełnienia stanowiska w strukturach gry. Przez stanowisko pełnione w ramach struktury gry rozumie się: Super Moderatora, Moderatora, Symulatora, Redaktora, Grafika oraz Pomocnika. Zakaz ten może mieć charakter okresowy lub permanentny. Jeżeli jest okresowy, nie może przekraczać czasu dłuższego niż 5 lat.

Przepadek korzyści będącej skutkiem nielegalnego działania lub zaniechania
Art. 33. - Sąd Administratorski może orzec o przepadku korzyści będącej skutkiem nielegalnego działania lub zaniechania winnego. Taką korzyścią może być korzyść finansowa dla reprezentacji, korzyść medalowa lub punktowa w konkursie, organizacji turnieju/zawodów.

Odszkodowanie, zadośćuczynienie osobie pokrzywdzonej
Art. 34. - Sąd Administratorski może orzec o obowiązku winnego odszkodowania lub zadośćuczynienia osobie pokrzywdzonej. Odszkodowanie polega na przekazaniu określonej kwoty pieniężnej z konta jego reprezentacji na konto reprezentacji pokrzywdzonego, zadośćuczynienie polega na przeproszeniu osoby pokrzywdzonej. Oba środki karne wymienione w tym przepisie mogą być wymierzone łącznie.

Naprawa, restytucja, prace społeczne na rzecz gry
Art. 35. - Sąd Administratorski może orzec o obowiązku winnego do naprawy, restytucji lub prac społecznych na rzecz gry. Naprawa polega na usunięciu uszkodzeń poczynionych przez działanie lub zaniechanie winnego. Restytucja polega na przywróceniu poprzedniego stanu rzeczy. Prace społeczne polegają na nałożeniu obowiązku wykonania pracy przez winnego na rzecz forum. Zakres i wymiar tego środka karnego muszą odpowiadać możliwościom faktycznym naprawy i przywrócenia stanu poprzedniego oraz możliwościom winnego do wykonania pracy społecznej.

Pozbawienie praw publicznych
Art. 35a. § 1 - Pozbawienie praw publicznych obejmuje utratę czynnego i biernego prawa wyborczego na obszarze gry, utratę prawa do udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz administracji gry, utratę funkcji i tytułów honorowych, określonych w Kodeksie Cywilnym SJM oraz Regulaminie SJM oraz możności ich uzyskania przez określony czas. Środek karny nie dotyczy zgłoszenia kandydatury reprezentacji do organizacji turnieju.
§ 2 - Sankcje obowiązują w okresie trwania pozbawienia praw publicznych.
§ 3 - Środek karny pozbawienia praw publicznych można zasądzić w przypadku popełnienia przez sprawcę przestępstwa przeciw YTP Ski Jumping Manager oraz za inne przestępstwa, jeżeli zasądzono karę bana okresowego, bana permanentnego lub zachodzi banicja przez ostrzeżenia.

POSTĘPOWANIE WYKONAWCZE

Art. 36. § 1 - Kary oraz środki karne po uprawomocnieniu się wyroku przewidziane niniejszą ustawą wykonuje co do zasady sędzia przewodniczący składu orzekającego w ostatniej instancji w danej sprawie. Jeśli z jakichś przyczyn on nie może tego dokonać, to po stwierdzeniu niemożności dokonania tej czynności jego kompetencje wykonuje Administrator. Administrator może upoważnić do wykonywania tych czynności Super Moderatora lub Moderatora.
§ 2 - W postępowaniu przyspieszonym za sędziego przewodniczącego uprawnionego do wymierzenia kary uznaje się Administratora, Super Moderatora lub Moderatora, który przestępstwo podlegające temu trybowi postępowania stwierdził i wymierzył za nie karę po stwierdzeniu winy.

Art. 37. - Jeżeli sytuacja jest nadzwyczajna, dopuszcza się możliwość udzielenia ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń użytkownikowi przed przeprowadzeniem postępowania karnego przez Administratora, Super Moderatora, Moderatora lub Sąd Administratorski, jeżeli to działanie zapobiegnie poważnej szkodzie na rzecz gry i jej użytkowników. Takie działanie podlega obligatoryjnemu postępowaniu nadzorczemu Sądu Administratorskiego po ustaniu stanu wyższej konieczności.

Art. 38. - Kara i środek karny ulegają zatarciu w chwili ich wykonania.

Art. 39. § 1 - Kary i środki karne, które według niniejszej ustawy uległy zatarciu, są ściągane na wniosek strony skazanej, jakiegokolwiek innego gracza lub z urzędu.
§ 2 - W przypadku kar bana okresowego oraz bana permanentnego prowadzi się rejestr nań skazanych zawierających zwłaszcza datę dzienną zakończenia kary. Po upływie bana ściąga się banicję na wniosek skazanego, zaś skazanego otacza się dozorem kontrolnym, którego długość określa Administrator, jednak na okres nie krótszy niż 3 miesiące. W okresie dozoru kontrolnego skazany jest sprawdzany pod kątem jego przystosowania do społeczeństwa gry, zaś na jego koniec sporządzana jest opinia. W przypadku opinii negatywnej skazany odbywa ponownie karę, na którą został skazany. Na opinię negatywną przysługuje skazanemu zażalenie, które może złożyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od wystawienia opinii. Do opisanego postępowania zażaleniowego stosuje się odpowiednio przepisy o zwyczajnym trybie postępowania.
§ 3 - Wniosek, o którym mowa w paragrafie poprzednim, skazany może złożyć w każdy, możliwy fizycznie sposób, zwłaszcza przez innego gracza.

PRZEDAWNIENIE

Przedawnienie ścigania, przedawnienie karania
Art. 40. § 1 - Przedawnienie ścigania następuje 2 lata od stwierdzenia popełnienia czynu zabronionego, najpóźniej 3 lata od popełnienia czynu zabronionego.
§ 2 - Bieg przedawnienia przerywa się po wszczęciu postępowania karnego i nie biegnie przez czas jego trwania.
§ 3 - Po upływie terminu przedawnienia postępowania karnego w konkretnej sprawie nie wszczyna się, a wszczęte umarza.
§ 4 - Orzeczone kary należy wymierzyć niezwłocznie po uprawomocnieniu, nie później jednak niż do 90 dni od dnia uprawomocnienia. W przypadku upływu tego terminu, kary nie wykonuje się.

Przepisy od art. 41 do art. 48 uchylone.

Przepisy (od art. 49 do art. 66b.) uchylone z dniem 17.07.2021 r., wraz z wprowadzeniem Kodeksu Karnego SJM z dn. 17.07.2021 r.
Część materialna - szczególna

Rozdział I - Crimen laesae maiestatis - przestępstwa przeciwko władzy i strukturze gry

Art. 49. - Kto bezpodstawnie krytykuje administrację gry podlega karze upomnienia lub ostrzeżenia.

Art. 50. § 1 - Kto próbuje obalić lub obala dotychczasową władzę poprzez wtargnięcie na konta osób administrację gry sprawującą, nawoływanie do buntu, jego wszczynanie lub obezwładniania działania administracji podlega karze kilku ostrzeżeń, bana okresowego lub bana permanentnego.
§ 2 - Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osób sprawujących administrację na serwisach SJM Wikia, serwisów poświęconych tej grze na YouTube, Facebooku oraz Discordzie.

Art. 51. - Kto, mając władzę administracyjną lub sądową na podstawie prawa tutejszego, umyślnie działa na szkodę osoby podległej łamiąc przy tym obowiązujące prawo, podlega karze ostrzeżenia, kilku ostrzeżeń lub bana okresowego.

Art. 52. § 1 - Kto:
a) wykrada dane gry,
b) niszczy mienie gry w wielkiej skali,
c) zanieczyszcza strony gry spamem,
d) publikuje fałszywe wieści, nieprawdziwe plotki na temat gry, podlega karze ostrzeżenia, kilku ostrzeżeń, bana okresowego lub bana permanentnego.

Art. 52a. § 1 - Kto dokonuje niszczenia, uszkodzenia lub czynienia niezdatnego do użytku dobra intelektualnego znajdującego się na obszarze gry, działając publicznie i bez powodu albo z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego podlega karze kilku ostrzeżeń, bana okresowego lub bana permanentnego.
§ 2 - Postępowanie może być przeprowadzone w trybie przyspieszonym, jeżeli dokonanie czynu zabronionego nie jest wątpliwe.

Art. 52b. § 1 - Kto dokonuje niszczenia, uszkodzenia lub czynienia niezdatnego do użytku dobra intelektualnego znajdującego się na obszarze gry, mając na celu przerwanie lub zakończenie działalności gry, podlega karze bana permanentnego.
§ 2 - Postępowanie jest przeprowadzane w trybie przyspieszonym.

Rozdział II - Crimen laesae populus - przestępstwa przeciwko społeczności

Prowokatorstwo
Art. 53. § 1 - Kto prowokuje innych mając na celu wywołanie niepokoju wśród graczy, obrazy lub narażenia kogoś na karę, podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Postępowanie może być przeprowadzone w trybie przyspieszonym, jeżeli dokonanie czynu zabronionego nie jest wątpliwe.

Chuligaństwo, spam
Art. 54. § 1 - Kto niszczy mienie gry w małej skali lub spamuje podlega karze ostrzeżenia.
§ 2 - Postępowanie może być przeprowadzone w trybie przyspieszonym, jeżeli dokonanie czynu zabronionego nie jest wątpliwe.

Szkalowanie
Art. 55. § 1 - Kto szkaluje inną osobę, podlega karze upomnienia lub ostrzeżenia.
§ 2 - Przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego.

Groźba
Art. 56. § 1 - Kto grozi innej osobie wyrządzeniem jej jakiegoś zła oraz jeżeli ta groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego.

Obraza gracza
Art. 57. § 1 - Kto obraża inną osobę mając na celu urażenie jej, podlega karze upomnienia lub ostrzeżenia.
§ 2 - Przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego.

Rozpowszechnianie pornografii
Art. 58. § 1 - Kto publicznie rozpowszechnia treści pornograficzne na obszarze działania gry podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Postępowanie może być przeprowadzone w trybie przyspieszonym, jeżeli dokonanie czynu zabronionego nie jest wątpliwe.

Propagowanie ustrojów totalitarnych
Art. 59. § 1 - Kto publicznie propaguje faszystowski, nazistowski, komunistyczny lub inny totalitarny ustrój i praktyki oraz nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Postępowanie może być przeprowadzone w trybie przyspieszonym, jeżeli dokonanie czynu zabronionego nie jest wątpliwe.

Bezprawna ingerencja
Art. 60. § 1 - Kto bezprawnie próbuje lub ingeruje w działania innego gracza na polu gry podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego.

Multikontowość
Art. 61. § 1 - Kto tworzy więcej niż jedno konto w celu kierowania więcej niż jedną reprezentacją jednocześnie podlega karze upomnienia, ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Kto korzysta z więcej niż jednego konta w celu kierowania więcej niż jedną reprezentacją jednocześnie podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 3 - Postępowanie może być przeprowadzone w trybie przyspieszonym, jeżeli dokonanie czynu zabronionego nie jest wątpliwe.

Oszustwo finansowe
Art. 62. § 1 - Kto drogą nielegalną uzyskuje lub próbuje uzyskać korzyść finansową dla własnej lub czyjejś reprezentacji podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Kto działa w celu obejścia zakazów i nakazów określonych przez prawo podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.

Oszustwo przy symulacji
Art. 63. § 1 - Kto oszukuje przy symulacji zawodów podlega karze upomnienia, ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Postępowanie może być przeprowadzone w trybie przyspieszonym, jeżeli dokonanie czynu zabronionego nie jest wątpliwe.

Oszustwo zgłaszającego
Art. 64. § 1 - Kto oszukuje przy podawaniu parametrów zawodników w formularzu zgłoszeń do zawodów, mając na celu wprowadzenie w błąd symulatora, podlega karze ostrzeżenia.
§ 2 - Postępowanie może być przeprowadzone w trybie przyspieszonym, jeżeli dokonanie czynu zabronionego nie jest wątpliwe.

Łapownictwo czynne
Art. 65. - Kto oferuje, przekazuje przysporzenie osobie posiadającej władcze kompetencje w zamian za otrzymanie przez oferującego korzyści w obrębie gry podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.

Łapownictwo bierne
Art. 66. - Kto posiadając władcze kompetencje w grze przyjmuje przysporzenie od osoby wręczającej, która tym chce osiągnąć zamierzany w grze skutek, podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.

Ujawnienie informacji
Art. 66a. - Kto, będąc nieuprawnionym, upublicznia informacje objęte tajemnicą sądową lub tajemnicą wyborczą w sposób umożliwiający powiązanie ujawnionej informacji z osobą, której ta informacja dotyczy, podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.

Bezprawne usuwanie, edytowanie
Art. 66b. § 1 - Kto usuwa, edytuje post, temat na forum będąc do tego zachowania nieuprawnionym, podlega karze ostrzeżenia lub kilku ostrzeżeń.
§ 2 - Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do materiałów zamieszczonych na serwisie SJM Wikia, serwisów poświęconych tej grze na YouTube, Facebooku oraz Discordzie.


Część II - Zasady postępowania karnego

Rozdział I - przepisy ogólne

Art. 67. - Przepisy niniejszego kodeksu mają na celu takie ukształtowanie postępowania karnego, aby:
- sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności;
- przez trafne zastosowanie środków przewidzianych w prawie karnym oraz ujawnienie okoliczności sprzyjających popełnieniu przestępstwa osiągnięte zostały zadania postępowania karnego nie tylko w zwalczaniu przestępstw, lecz również w zapobieganiu im oraz w umacnianiu poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego;
- zostały uwzględnione prawnie chronione interesy pokrzywdzonego przy jednoczesnym poszanowaniu jego godności;
- rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w rozsądnym terminie.
- podstawę wszelkich rozstrzygnięć powinny stanowić prawdziwe ustalenia faktyczne.

Art. 68. - Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy:
- czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia,
- czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa,
- społeczna szkodliwość czynu jest znikoma,
- ustawa stanowi, że sprawca nie podlega karze,
- oskarżony zmarł,
- nastąpiło przedawnienie karalności,
- postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte toczy się,
- akt oskarżenia nie został wniesiony lub został wycofany przez oskarżyciela,
- zachodzi inna okoliczność wyłączająca ściganie.

Art. 69. § 1 - Proces toczony jest jawnie na forum.
§ 2 - Jawność może być wyłączona na wniosek stron ze względu na interes strony lub z urzędu, jeżeli wymaga tego interes gry.

Art. 70. - Sąd prowadzący postępowanie karne jest obowiązany badać oraz uwzględniać okoliczności przemawiające zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego.

Art. 71. § 1 - Sąd rozstrzyga samodzielnie zagadnienia faktyczne i prawne oraz nie jest co do zasady związany rozstrzygnięciem sądu lub organu. Obowiązany jest jednak uwzględnić orzeczenie sądu lub organu kształtujące relewantny dla rozpatrywanej sprawy stosunek prawny.
§ 2 - Sąd prowadzi postępowanie tak długo, aż cele procesu nie zostaną osiągnięte.
§ 3 - Sąd jest obowiązany do przeciwdziałania przewlekłości postępowania i może w dla realizacji tego celu wyznaczać terminy na podjęcie określonych czynności.

Oskarżyciel
Art. 72. - Oskarżycielem jest ten, kto wnosi akt oskarżenia do Sądu Administratorskiego i go popiera.

Oskarżyciel prywatny
Art. 72a. § 1 - Oskarżyciel prywatny wnosi i popiera akt oskarżenia w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego.
§ 2 - Oskarżyciel prywatny może wycofać akt oskarżenia aż do momentu wydania wyroku przez sąd w I instancji, za zgodą oskarżonego, zaś do momentu wszczęcia postępowania przez przewodniczącego, bez zgody oskarżonego.
§ 3 - Oskarżony może do 7 dni od wszczęcia postępowania wnieść przeciwko oskarżycielowi prywatnemu będącemu pokrzywdzonym wzajemny akt oskarżenia o ścigany z oskarżenia prywatnego czyn, pozostający w związku z czynem mu zarzucanym. Sąd rozpoznaje wówczas łącznie obie sprawy.
§ 4 - Wycofanie prywatnego aktu oskarżenia przez jednego z oskarżycieli prywatnych od oskarżenia powoduje umorzenie postępowania tylko w części dotyczącej wniesionego przezeń oskarżenia.
§ 5 - Obaj oskarżyciele prywatni korzystają z uprawnień oskarżonego. Pierwszeństwo zadawania pytań i przemówień przysługuje temu oskarżycielowi prywatnemu, który pierwszy wniósł akt oskarżenia. Sąd w wyroku zaznacza, że postępowanie toczyło się z powodu oskarżeń wzajemnych.
§ 6 - Jeżeli wymaga tego ważny interes gry, do oskarżenia może dołączyć oskarżyciel publiczny aż do zakończenia przewodu sądowego w I instancji.
§ 7 - Do oskarżyciela prywatnego stosuje się odpowiednio wyłącznie art. 61. § 2 zdanie drugie Ustawy o Sądzie Administratorskim z dn. 15.11.2020 r.

Oskarżony
Art. 73. § 1 - Oskarżonym jest ten, przeciwko komu wniesiono akt oskarżenia do Sądu Administratorskiego lub zachodzą wobec niego warunki do wymierzenia kary w postępowaniu przyspieszonym lub zaocznym.
§ 2 - Oskarżonemu przysługuje prawo do obrony.
§ 3 - Oskarżony może skorzystać z prawa odmowy składania wyjaśnień.
§ 4 - Nie można wydać wyroku przed wysłuchaniem wyjaśnień oskarżonego lub skorzystania przez niego z prawa odmowy składania wyjaśnień, z zastrzeżeniem § 5.
§ 5 - Jeżeli oskarżony do 14 dnia włącznie od wszczęcia postępowania nie podejmie jakiejkolwiek aktywności w zakresie składania wyjaśnień, Sąd może wydać wyrok na podstawie zgromadzonych już innych dowodów.

Obrońca
Art. 74. § 1 - Oskarżony może ustanowić swojego obrońcę od momentu wniesienia aktu oskarżenia lub w postępowaniu przyspieszonym od momentu nadania kary lub środka karnego. W postępowaniu zaocznym od momentu złożenia odpowiedniego wniosku o przeprowadzenie postępowania w takim trybie.
§ 2 - Obrońca jest uprawniony do działania wyłącznie na korzyść oskarżonego.
§ 3 - Obrońca jest uprawniony do wnoszenia wszystkich środków prawnych, które przysługują oskarżonemu, na rzecz oskarżonego.
§ 4 - Obrońca działa również po zakończeniu postępowania, jeżeli oskarżony został skazany, a efektem skazania jest sytuacja określona w art. 24, 25, 26. Obrońca działa do momentu powrotu skazanego na forum i możności jego osobistego działania.
§ 5 - Obrońcą może zostać inny gracz, który nie jest sędzią w tym postępowaniu lub stroną. Obrońcą może być również były gracz.
§ 6 - Osoba wskazana przez oskarżonego na obrońcę, dla powstania stosunku obrony, musi przyjąć w jakiejkolwiek publicznie widocznej formie to wskazanie, tak samo obrońca wypowiada stosunek obrony.
§ 7 - W sytuacji określonej w § 4 rolę obrońcy pełni Administrator, Super Moderator, Moderator lub inna osoba, jeżeli oskarżony - skazany, nie miał w tym postępowaniu obrońcy. Obrońca jest ustanawiany obligatoryjnie, z urzędu. Do obrońcy określonego w tym paragrafie stosuje się odpowiednio § 5.

Art. 75. - Ciężar udowodnienia winy spoczywa na oskarżającym.

Art. 76. - Oskarżyciel przedstawia Sądowi dowody na winę oskarżonego, oskarżony może przedstawiać Sądowi dowody stwierdzające jego niewinność.

Art. 77. - Przed Sądem przeprowadzane mogą być wyłącznie dowody mogące być przydatne w sprawie.

Art. 78. § 1 - Sąd we własnym zakresie ocenia przydatność i wagę przedstawionych dowodów.
§ 2 - Sąd postanowieniem otwiera oraz zamyka postępowanie dowodowe.
§ 3 - Sąd otwiera postępowanie dowodowe niezwłocznie po wyznaczeniu składu orzekającego, zaś zamyka po uznaniu, iż materiał dowodowy zebrany w sprawie jest kompletny do sformułowania zgodnego z prawem wyroku.

Art. 79. - Po zamknięciu postępowania dowodowego prawo wypowiedzi na temat tegoż postępowania oraz wnioski odnoszące się do projektowanego wyroku w sprawie przysługuje: oskarżycielowi oraz oskarżonemu, nie dłużej niż do 7 dni od postanowienia o zamknięciu postępowania dowodowego.

Art. 80. - Art. 81. - uchylone

Dowody oraz ich przeprowadzanie
Art. 82. § 1 - Dowód w sprawie mogą stanowić zwłaszcza zeznania osób, prywatna korespondencja, materiały uzyskane z zarządu administratorskiego na stronie będącej pod jego władzą (np. posty, wiadomości, adresy IP).
§ 2 - Dowody, z zastrzeżeniem wyjątków, przeprowadzane są publicznie na forum.

Ochrona świadków
Art. 83. - Świadek w sprawie może zeznawać wyłącznie ze swojej własnej, nieprzymuszonej woli.

Ochrona prywatnej korespondencji
Art. 84. - Dowód z prywatnej korespondencji jest przeprowadzany publicznie wyłącznie wtedy, jeżeli strony wyrażą na to zgodę, zaś w przeciwnym przypadku z dowodem zaznajamiani są wyłącznie wyznaczeni sędziowie do rozstrzygnięcia sprawy, jeżeli zgodę wyrazi przynajmniej jedna strona korespondencji. Dowód z prywatnej korespondencji zasadniczo przeprowadzany jest niejawnie, wyjątkowo może być przeprowadzony publicznie na forum, jeżeli nie godzi to w ważny interes stron lub innych podmiotów.

Rękojmia wiary w materiały uzyskane z zarządu administratorskiego
Art. 85. - Materiały uzyskane z zarządu administratorskiego wymienione w wyliczeniu przykładowym w art. 82 uznawane są za prawdziwe z urzędu i nie przeprowadza się postępowania sprawdzającego na okoliczność ich prawdziwości.

Rozdział III - Tryby procesowe

Art. 86. § 1 - Wyróżnia się następujące tryby procesowe: zwyczajny, przyspieszony oraz zaoczny.

§ 2 - Zwyczajny tryb procesowy regulują przepisy dotyczące Sądu Administratorskiego oraz normy z art. 67-85 niniejszego Kodeksu.

Rozdział IV - Przyspieszony tryb procesowy

Art. 87. - Przyspieszony tryb procesowy przeprowadza się w sytuacjach przewidzianych przez Kodeks Karny SJM z dn. 18.07.2021 r.

Art. 88. § 1 - Przyspieszony tryb procesowy polega na stwierdzeniu popełnienia przestępstwa, jeżeli wina i sprawstwo nie budzi wątpliwości, przez Administratora, Super Moderatora lub Moderatora, bez przeprowadzania procesu przez Sąd Administratorski w I instancji oraz wymierzenia kary za popełnione przestępstwo.
§ 2 - Nadający w trybie przyspieszonym karę ostrzeżenia podaje w uzasadnieniu podstawę prawną.
§ 3 - W postępowaniu przyspieszonym nie można nałożyć więcej niż 1 ostrzeżenie za 1 przestępstwo.

Art. 89. § 1 Po stwierdzeniu popełnienia przestępstwa, pod rygorem nieważności postępowania, organ wymieniony w art. 88 § 1 wymierza odpowiednią karę, środek karny lub środki karne i odpowiednio uzasadnia swoje działanie, o ile nie umorzy postępowania.
§ 2 - Uzasadnienie podlega podaniu na prywatną wiadomość użytkownika, który popełnił przestępstwo i został ukarany karą, środkiem karnym lub środkami karnymi.

Art. 90. § 1 - Skazany w postępowaniu przyspieszonym może wnieść apelację, którą wnosi się do Sądu Administratorskiego w terminie 21 dni od nałożenia kary.
§ 2 - Jeżeli gracz został zbanowany poprzez nałożenie kary w trybie przyspieszonym, kontrola podlega obligatoryjnej kontroli Administratora, który wyrok zatwierdza lub kieruje postępowanie na tryb zwyczajny, jeżeli stwierdzi przesłanki ku temu, jednocześnie uchylając wymierzone kary.

Art. 91. § 1 - Sąd Administratorski w ramach kontroli może uchylić orzeczenie, uchylić orzeczenie i wprowadzić sprawę do zwyczajnego trybu procesowego lub utrzymać orzeczenie w mocy.
§ 2 - Od orzeczenia, o którym mowa w § 1 przysługuje środek odwoławczy skazanemu oraz organowi, który wymierzył karę, w terminie 14 dni od opublikowania decyzji Sądu Administratorskiego.

Art. 92. § 1 - Żeby wymierzyć karę poprzez postępowanie w trybie przyspieszonym, wina oskarżonego nie może budzić jakichkolwiek wątpliwości.
§ 2 - W trybie przyspieszonym nie można zbanować użytkownika, chyba że zachowanie sprawcy może zagrozić istnieniu gry.

Rozdział V - Postępowanie zaoczne

Art. 92a. § 1 - Postępowanie zaoczne można zastosować wyłącznie wtedy, jeżeli oskarżony nie był zalogowany na swoim koncie przez 7 dni od momentu wszczęcia postępowania.
§ 2 - O zastosowanie postępowania zaocznego może wnioskować w akcie oskarżenia oskarżyciel, zaś o przychyleniu się do tego wniosku lub o odmowie decyduje Prezes Sądu Administratorskiego w formie zarządzenia, na które przysługuje zażalenie oskarżycielowi wnoszącemu akt oskarżenia, w terminie 3 dni od opublikowania zarządzenia.
§ 3 - Prezes Sądu Administratorskiego może również z urzędu, w formie zarządzenia, zdecydować o zastosowaniu postępowania zaocznego, jeżeli zachodzą przesłanki ku zastosowaniu tego trybu, a jednocześnie nie zachodzą przesłanki negatywne, wykluczające możliwość zastosowania postępowania zaocznego.
§ 4 - Postępowania zaocznego nie stosuje się, jeżeli:
a) osoba, przeciw której wniesiono akt oskarżenia, jest w trakcie urlopu w rozumieniu prawa tutejszego,
b) okoliczności czynu zabronionego lub wina osoby, przeciw której wniesiono akt oskarżenia, budzą wątpliwości,
c) w grze trwa przerwa wakacyjna,
d) w grze trwa przerwa międzysezonowa, która wynosi minimum 15 dni.

Art. 92b. - W postępowaniu zaocznym stosuje się przepisy dotyczące postępowania zwyczajnego ze zmianami przewidzianymi w niniejszym rozdziale.

Art. 92c. § 1 - Nie można wydać wyroku przed wysłuchaniem wyjaśnień oskarżonego lub skorzystania przez niego z prawa odmowy składania wyjaśnień, z zastrzeżeniem § 2.
§ 2 - Jeżeli oskarżony do 7 dnia włącznie od wszczęcia postępowania nie podejmie jakiejkolwiek aktywności w zakresie składania wyjaśnień, Sąd może wydać wyrok na podstawie zgromadzonych już innych dowodów.

Art. 92d. § 1 - Skazanemu w terminie 30 dni od uprawomocnienia się wyroku skazującego, wydanego w postępowaniu zaocznym, przysługuje sprzeciw od wyroku.
§ 2 - W przypadku sprzeciwu wyrok skazujący traci moc, zaś postępowanie karne w sprawie o ten sam czyn przebiega w postępowaniu zwyczajnym lub przyspieszonym.
§ 3 - W przypadku zajścia sytuacji z § 2, w sprawie o ten sam czyn nie stosuje się postępowania zaocznego.

PRZEPISY KOŃCOWE

Art. 93. - Z dniem uchwalenia niniejszego Kodeksu traci swą moc obowiązującą Kodeks Karny SJM z dn. 01.11.2015 r.

Art. 94. - Niniejszy Kodeks wchodzi w życie z dniem 14.11.2016 r.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Yoyogi dnia Nie 11:31, 28 Kwi 2024, w całości zmieniany 115 razy
Zobacz profil autora
Kodeks Karny SJM (Ordynacja Karna SJM) z dn. 11.11.2016 r.
  Forum YTP Ski Jumping Manager (TM) Sezon 36 (2042/2043) Strona Główna » Sprawy Organizacyjne / Dziennik prawny A [Kodeksy]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin